Aleo Vera Jel Nasıl Yapılır?

0
86

Aleo Vera Jel Nasıl Yapılır?

Günümüzde aloe vera içeren ürünler eczanelerden, kozmetik mağazalarına hatta marketlere kadar birçok yerde karşımıza çıkmakta. Aloe vera bitkisi aloe cinsinden gelen bir bitkidir. Yaprakları dikenli olan bir bitki olup çok fazla çiçek açmaz. Bünyesinde barındırdığı değerli amino asitler, vitaminler, enzimler, mineraller ve temel yağların yanı sıra bulunan birçok madde barındıran tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Ölümsüzlük bitkisi olarak ta bilinmektedir.


Aloe Vera Yetiştirmek Ve Aloe Vera Jeli Yapımı

Aloe vera abartmaksızın evinizin şifa kaynağı durumunda bir bitki olup ev ortamında kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Dibinden yavrular verir, iyi güneş alan bir yerde çok fazla sulamadan kaçınarak kolaylıkla bakımını yapabilirsiniz. Aloe vera bitkisinin jelini elde etmekte oldukça basittir. Kökten dikkatlice ayrılan bir yaprak önce bir kabın içerisinde dik bir şekilde yani dikenleri yukarı bakacak bir şekilde 1 saat kadar dinlendirilerek içindeki tahriş edici özünün çıkması sağlanır.

Ardından yıkanarak önce dikenleri şerit şeklinde kesilerek ayrılır. Bıçak ya da bir soyucu ile yaprağın dış tabakası soyuldukça içinde jele yani aloe vera jeline ulaşmış oluruz. Jel bu hali ile alınıp kullanıma hazırdır. Dilenirse içine daha yumuşak bir kıvam için farklı yağlar eklenebilir.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Ev ortamında zahmetsiz ve maliyetsiz bir şekilde kolayca elde edebildiğimiz aloe veranın faydaları ise hiç te azımsanacak kadar değildir. Eski çağlardan bu yana bilinen birçok faydası vardır. Bunlardan birkaçını sıralayacak olursak…

Cilt Bakımı: Cildin ph dengesini düzenler, yara tedavilerinde etkilidir, güneş yanık tedavilerinde, cilde yumuşaklık kazandırır genç tutar, sivilce ve akneleri temizler, uçuk, sedef, mantar tedavilerinde etkilidir, gözenekleri temizler, ölü deriyi atar. Lekelerin yok olmasına yardım eder, toksinlerden arındırır, yeni hücre yapımı sağlar, iltihap giderir, yaşlanma etkilerini durdurmada ve kırışıkları azaltmada etkin rolü vardır. Kleopatra’nın güzellik sırrının aloe vera olduğu söylenmektedir.

Saç Bakımı: Saçların güçlenmesini, canlı görünmesini sağlar, dökülmesini önler, hızlı uzamasını sağlar,saç derisi ph değerini dengeler ve yumuşaklık verir.

İç Organlar üzerine Etkisi: Kan basıncını düzenler, kalp hastalığı riskini azaltır. Sarılık tedavisinde kullanılır, karaciğer rahatsızlıkların etkilidir, astıma iyi gelir, kolesterolü dengeler, metabolizmayı güçlendirir, bağışıklığı güçlendirir, sindirim sistemi üzerine etkili olup kabızlığı giderir, radyasyonun olumsuz etkilerinden korur, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkili olup öksürüklerde balgam söktürücü etki gösterir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here