Boya Lekesi Nasıl Temizlenir

0
68

Boya Lekesi Nasıl Temizlenir

Bayanların en çok korktuğu lekelerin başında gelen boya lekesi aslında korkulacak bir durum değildir. Evinizde bulunan malzemeler ile bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Önemli olan boya lekesinin türüne göre hareket etmek olacaktır.

Boyalar içerdiği kimyasallara göre ayrılırlar. En çok bilinen boya türü yağlı ve su bazlı olanlarıdır. Su bazlı boyaların temizliği kolay bir durumdur ama aynı şeyi yağlı boya için söyleyemeyiz.

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Temizlenir?

Özellikle halılarda oluşan boya lekesi can sıkıcı bir durumdur. Halılarımızdan boya lekesini çıkarmak için çok dikkatli hareket etmelisiniz. Temizlemeye çalışırken lekenin iyice dağılmasına sebebiyet verebilirsiniz.

İlk olarak boyanın çok olan kısmını spatula veya bir kaşık yardımı ile alarak boyanın temizleme esnasında dağılmasını engellemeliyiz.

Lekenin bulunduğu alanı beyaz bez ile ovalamadan sadece üzerinden bastırarak temizleyiniz. Bu şekilde halının içerisinde kalan boya kalıntılarının bir kısmını beze emdirerek almalısınız. Bezimizin temiz ve kuru olmasına dikkat ediniz.

Ilık su içerisine bulaşık deterjanınızdan biraz ekleyerek karıştırınız. Başka bir bezi suya bastırıp iyice suyu çıkana kadar sıkınız. Bezinizin çok ıslak olmaması gerekmektedir. Lekeyi bez ile ovalayarak temizleyiniz. Eğer çok inatçı bir leke ile uğraşıyorsanız eğer en son çözüm olarak kimyasal temizlik maddelerden yardım almanız gerekmektedir. Tavsiye etmesek de en başta tiner bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bir kap içerisine tiner ekleyip bir bez yardımı ile lekenin bulunduğu alanı çok dağıtmadan ovalayarak siliniz. Lekenin tamamen çıktığından emin olduktan sonra tiner ile sildiğiniz alanı varsa halı şampuanı ile yoksa tiner kokusu yok olana kadar ıslak nemli bir bezle siliniz ve halınızı mutlaka havalandırınız.

Su Bazlı Boya Lekesi Nasıl Temizlenir?

Özellikle su bazlı boyaların temizliği yağlı boya lekesine göre çok daha kolay olup kişiyi fazla uğraştırmamaktadır. Lekenin bulunduğu alandaki fazla boya artıklarını spatula veya benzeri bir aletle temizledikten sonra sıcak su içerisine bulaşık deterjanınızdan döküp bir bezle ovalayarak temizleyiniz. Çok nadir olarak leke kalması durumunda üzerine zeytinyağı veya bebek yağı dökerek ıslak bezle silerek kalan lekelerden kurtulabilirsiniz.

Önemli olan temizlik yaparken halınıza zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Lekelerden kurtulmakta sorun yaşıyorsanız eğer halı temizliği yapan uzman bir firmadan yardım almanızda yarar olacaktır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here