Çilek Nasıl Ayıklanır

0
123

Çilek Nasıl Ayıklanır?

Bugün evimizde misafirlerimize servis edeceğiniz çileklerin nasıl ayıklandığını kısaca anlatmaya çalışacağız. Şimdiden çilek ayıklamada ne var dediğinizi duyar gibiyiz. Çilek ayıklamak tabiki çok kolay bir olay. Çilekleri su dolu bir kapta beklet, saplarını kopar ve tabağa koyup servis etmek çok kolay bir yöntem.

Bu yazımızda siz meleklerimize sofranıza biraz daha görsellik katmanıza yardımcı olabilmek adına yazımızda yer alan şekilde çilek ayıklamanızı tavsiye ediyoruz.

Şahsen ben eve çilek aldığımda bu şekilde ayıklıyorum. Çilek ayıklarken çektiğim resimleri de sizlerle paylaşıp birkere olsun denemenizi rica ediyorum. İnanın ortaya çıkacak olan görüntü hem sizleri, Hem arkadaşlarınızı hemde aile bireylerinin şaşırmasına sebep olacaktır.

Çilek Nasıl Ayıklanır?

İlk olarak almış olduğumuz çileklerin üzerinde yer alan toz, kum gibi kirden kurtulmasını için iyice yıkayıp su dolu bir kase içerisinde kumlarından ayrışana kadar bekletelim.

Bu esnada çilek ayıklamak için bize lazım olacak malzemelerimizi belirtmek gerekirse…

Gerekli Olan Malzemeler

Kesme Tahtası, Bıçak ve bir adet plastik pipet

Çilek Nasıl Ayıklanır - 1Çileklerimizin suyunu süzdükten sonra Resim 1 de yer alan görseldeki gibi çileklerimizi bir kesme tahtası üzerine güzelce dizelim. Çileklerin saplarını koparmak size kalmış. Ben koparmadan yapıyorum. El alışkanlığı kazandıkça çilek ayıklamak bir süre sonra keyif verici oluyor.

 

Resim2 de yer alan şekilde pipetimizi çileğin uç tarafına dikkatlice yerleştirelim. İlk denemede yapamamanız çok normal. Bir kaç defa denedikten sonra bu işlemi çok rahat yapabilir duruma geleceksiniz. Önemli olan çileğin iç tarafında yer alan damar kanalına denk getirmek. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

 

Pipetimizi yerleştirdikten sonra yavaşça ileri doğru iterek çileğin içerisinde bulunan damar yolunu Resim 3 deki gibi açıyoruz. Dediğimiz gibi ilk birkaç denemede yapamamanız çok normal. En kötü ihtimalle göz hakkı diyerek çileği yiyebilirsiniz 🙂

 

Bu işlem sonunda ortaya çıkması gereken durum Resim 4 deki gibi olmalıdır.
İsteğiniz doğrultusunda çıkarttığımız sapları kesme tahtamızın üzerine düzgün bir şekilde dizdikten sonra yeşillik kısmını bıçakla kesip atabilir yada benim gibi direk yiyebilirsiniz.?

 

Bu işlem bittikten sonra Resim 5 deki duruma kavuşmuş oluyoruz.

 

 

 

Resim 6 daki gibi tüm bu işlemler bittikten sonra ayıkladığımız çilekleri isterseniz içerideki boş kısmına krema veya pudra şekeri ile doldurup servis tabağına düzgün bir şekilde dizdikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here