Ertesi Gün Hapları Nedir?

0
108

Ertesi Gün Hapları Nedir?

İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki ertesi gün hapları kesinlikle doğum kontrol yöntemi değildir. Bu hapların kullanım amacı korunmasız bir şekilde ilişkide bulunan bayanın veya kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden birinin ( Prezervatifin Delik Olması, Yırtılması veya Kontrolsüz İlişki durumlarında) oluşabilecek hamilelik riskini azaltmak için kullanılmaktadır.

Ertesi gün hapları içerdiği yüksek dozdaki Östrojen ve Progesteron hormonu içeren bu haplar rahmin iç yapısını bozarak döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisine yerleşmesini engellemeye çalışarak hamilelik riskini ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlardır. Bu hapların kullanımı ilişkiden sonra ne kadar erken alınması durumunda istenmeyen gebeliği önleme şansı çok yüksektir.

Kullanımı oral ( Ağız yolu) ile vücuda alınan bu hapların koruyuculuk oranı ilişkiden sonraki ilk 24 saat içerisinde alınması durumunda koruyuculuk özelliği %95, İlişkiden sonraki 48 saat sonra kullanımı koruyuculuk özelliği %85 ve ilişkiden sonraki 72 saat sonra alınanhapın koruyuculuk özelliği %58 oranında olmaktadr. 72 saatten sonraki kullanımlardaki koruyuculuk özelliği çok düşük oranda olmaktadır.

Her 12 saatte bir olarak kullanılması gereken bu hapların kullanımını doktorunuza danışarak kullanınız. Eczanelerden reçetesiz olarak alınan bu hapların kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Ertesi gün hapları mevcut hamilelik üzerinde hiç bir etkiye sahip değildirler. Bu ilacın yan etkilerini sayarsak eğer Mide bulantısı, Baş Ağrısı, Bulantı veya Kusma, Karın Ağrısı veya hafif oranda lekelenmeler gözükebilir.

Ertesi gün hapları belirttiğimiz gibi hiçbir şekilde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

 

Facebook Yorumları