Spiral Kullanımı

0
144

Spiral Kullanımı, Spiral takılmadan vajen içinin hijyenliğini sağlamak için Spermisid veya antiseptik solüsyon kullanılmalıdır.

Herhangi bir hormon içermediği için veya hormon içeren doğum kontrol yöntemlerini kullanmasında sakınca olan bayanlar tarafından tercih edilen doğum kontrol yöntemidir.

Spiral vajina içerisine yerleştirilen 3 cm boyunda ve T harfi görümününde olup şekli itibari ile kadının yumurtalık kanallarını kapatan uçları sayesinde spermin yumurta hücresine ulaşmasını engelleyerek hamilelik riskini ortadan kaldırmak için kullanılan ve uzman doktorlar tarafından uygulanması gereken bir doğum kontrol yöntemidir.

Spiral uzman doktorlar tarafından rahim içine yerleştirilen bir aparattır. Bu nedenle spiral takılmadan önce hastanın jinekolojik muayenesinin yapılması ve uygunluğunun saptanması gerekmektedir.

Spiral Nasıl Takılır?

Ultrason sonuçlarınıza göre spiralin bulunduğu uygulama tüpü rahim içerisine uygun durumda olacak şekilde yerleştirilerek uygulama tüpünde yer alan ipler kesilerek spiral takılır. Bu işlem esnasında kişiye ağrı ve acı hissi vermeyen uygulanması çok basit bir işlemdir.

Spirali Kimler Kullanabilir?

Hormon içeren doğum kontrol ilaçlarını kullanmak istemeyen veya sağlık açısından kullanmasında sıkıntı yaşayan bayanlar.

Spirali Kimler Kullanamaz?

Rahim içerisinde doğuştan veya sonradan oluşmuş olan bir anormallik durumu varsa,

Genital enfeksiyon rahatsızlığı olan veya yatkınlığı olan bayanlar,

Önceden dış gebelik yaşamış veya dış gebelik riski taşıyan bayanlar.

Spiral taktırmaya karar veren bayanların mutlaka doktoruna danışmalı ve bu yöntem hakkında net bilgileri alması gerekmektedir. Doktorunuzun yapacağı muayene sonucunda spiral kullanıp-kullanmama durumunuzu öğrenmeniz gerekmektedir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here